Z czego wynikają blackouty podczas letnich upałów i jak sobie z nimi radzić przy pomocy zasilaczy awaryjnych UPS?

Posted on

Latem zapotrzebowanie na energię elektryczną gwałtownie zwiększa się, co przekłada się na niespodziewane przerw w dostawie prądu, pomimo, że firmy energetyczne starają się nadążyć za zapotrzebowaniem. Jest to szczególnie niepokojący proceder dla firm, które nie mogą sobie pozwolić na kosztowne i obniżające efektywność blackouty. Ale dlaczego dokładnie tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić? Otóż kluczową rolę w takowych kryzysowych sytuacjach odgrywają zasilacze awaryjne UPS – ITnes.pl. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.

Podczas fal upałów dochodzi do tak zwanych blackoutów z powodu wyższego zapotrzebowania na prąd

Nic dziwnego, że ekstremalne upały zwiększają zapotrzebowanie na energię, w dużej mierze ze względu na zwiększone wykorzystanie systemów klimatyzacji. Klima zużywa potworne ilości prądu i obciąża sieć energetyczną.

Wysokie temperatury mogą również negatywnie wpływać na wydajność procesów wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej. Co więcej, gorące i suche warunki typowe dla lata zwiększają ryzyko pożarów, które sieją spustoszenie w urządzeniach sieci elektrycznej, takich jak linie energetyczne, wyłączniki, linie przesyłowe i inna infrastruktura.

Latem zapotrzebowanie na energię elektryczną gwałtownie zwiększa się, co przekłada się na niespodziewane przerw w dostawie prądu, pomimo, że firmy energetyczne starają się nadążyć za zapotrzebowaniem

Podczas wysokich temperatur spada wydajność baterii i odnawialnych źródeł energii

Energia OZE, głównie energia wiatrowa i energia słoneczna również doświadczają wyjątkowych wyzwań związanych z rosnącymi temperaturami. Chociaż słońce jest oczywiście niezbędne do generowania prądy przez panele słoneczne, ekstremalne upały w rzeczywistości zmniejszają ich wydajność nawet o 25%. Wynika to z faktu, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na napięcie wyjściowe.

Energia wiatrowa podczas podobnych okresów ma niższą sprawność, ponieważ a naszym klimacie podczas fal upałów dominują strefy wysokiego ciśnienia, które charakteryzują się słabym wiatrem.

Wysoka temperatura przyspiesza również reakcje chemiczne w systemach magazynowania baterii, takich jak akumulatory litowo-jonowe, prowadząc do szybszej degradacji i skrócenia żywotności.

Przypominamy, że W 2023 roku odnawialne źródła energii (OZE) odpowiadały za 27% produkcji energii elektrycznej w Polsce.

Ma miejsce coraz więcej niebezpiecznych zjawisk pogodowych

Ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowane zmianami klimatu nasilają się nie tylko pod względem częstotliwości, ale także czasu trwania i intensywności. Według Climate Central 83% zgłoszonych poważnych przerw w dostawie prądu w latach 2000-2021 przypisano zdarzeniom pogodowym. Ponadto średnia liczba przerw w dostawie prądu związanych z pogodą wzrosła o prawie 80% od 2011 roku. Nie jest więc zaskoczeniem, że kataklizmy mniejsze i większe obciążają starzejącą się infrastrukturę elektryczną kraju.

Latem zapotrzebowanie na energię elektryczną gwałtownie zwiększa się, co przekłada się na niespodziewane przerw w dostawie prądu, pomimo, że firmy energetyczne starają się nadążyć za zapotrzebowaniem

W jaki sposób zasilacze awaryjne UPS zabezpieczają infrastrukturę przed przerwami w dostawach prądu?

Zasilacze awaryjne UPS są zbawieniem dla wszelkiej wielkości firm. Jest to absolutna podstawa każdej infrastruktury informatycznej, ponieważ wcześniej, czy później dojdzie do przerw w dostawie prądu

Niezawodny zasilacz awaryjny UPS to najlepsza strategia ochrony firmy przed nieoczekiwanymi awariami sieci przesyłowej prądu.

W niektórych instalacjach wykorzystuje się system UPS do zasilania całego obiektu, w przypadku na przykład szpitali, podczas gdy do innych instalacji podłącza się tylko niezbędny sprzęt, np. komputery i routery. W obu przypadkach celem tego sprzętu jest zapewnienie, że nie dojdzie do nieoczekiwanego uszkodzenia sprzętu lub przerwy w świadczeniu usług z powodu awarii zasilania, lub wahań napięcia zasilania. Duże centra danych wykorzystują również zasilacze UPS podczas konserwacji systemu elektrycznego.

Podsumowując, zasilacz awaryjny UPS

  • powstrzymuje skoki napięcia,
  • zapewnienia równomierne zasilanie, ponieważ energia elektryczna nie zawsze przepływa przez gniazdko w idealnie stałym tempie. Niewielkie wahania mocy nie zakłócają działania sprzętu komputerowego, ale z czasem mogą go uszkodzić.
  • zmniejsza obciążenie elektryczne: Zasilacze awaryjne UPS typu online mogą również wykorzystywać część zgromadzonej energii z baterii jako rezerwę, co zmniejsza obciążenie wejściowe i działa jak filtr zapewniający niezawodną stabilność zasilania.