Firmy każdego rodzaju i wielkości są narażone na nagłe zaniki zasilania. W godzinach pracy awaria zasilania nie tylko zatrzymuje pracę wszystkie procesy, ale może również spowodować poważne uszkodzenie sieci i danych. Nawet w nocy, gdy biura są zamknięte, zaplanowane nocne kopie zapasowe mogą się nie powieść. Z wszystkich tych powodów, zasilacz bezprzerwowy (UPS) jest niezbędny.
Jednak wraz z rozwojem firm i zmianą celów, zasilacz UPS musi być w stanie się dostosować i być skalowalny. Skalowalność, w kontekście zasilacza UPS oznacza zapewnienie elastyczności, aby sprostać nie tylko obecnym potrzebom, ale także przyszłym wymaganiom. W tym sensie zrozumienie podstaw skalowalności zasilaczy UPS ma kluczowe znaczenie. Poniżej przyjrzymy się trzem kluczowym obszarom, w których można poprawić skalowalność zasilaczy UPS.
Skalowanie oprogramowania
Upewnij się, że Twój system UPS jest w stanie obsłużyć zwiększone obciążenie bez uszczerbku dla jego wydajności. Oznacza to zainstalowanie zasilacza awaryjnego, który ma wyższe specyfikacje niż jest to obecnie konieczne. Na przykład, jeśli obecnie firma potrzebuje mocy wyjściowej 100 kVA (kVA to 1000 woltoamperów), błędem byłoby wybranie systemu, którego limit wynosi 100. Od samego początku będzie on w pełni obciążony. Jakikolwiek wzrost wymagań będzie niemożliwy do spełnienia. Znacznie rozsądniej jest wybrać zasilacze UPS o dwukrotnie większej mocy. Początkowo można ustawić oprogramowanie tak, aby zasilacz UPS działał z mocą 100 kVA lub 50%, ale później można go łatwo skalować do 75% lub 100% w miarę rozwoju działalności.
Wewnętrzna modułowość
Nawet jeśli zainstalujesz zasilacze UPS o większej mocy niż początkowo potrzebujesz, w końcu osiągniesz możesz osiągnąć limit. Dobrą alternatywą są modułowe systemy UPS. Zewnętrznie nie różnią się one zbytnio od zasilaczy UPS o stałej pojemności, ale obudowa jest dostarczana z kilkoma wstępnie zamontowanymi modułami, które można rozbudowywać w razie potrzeby. Zawsze będzie istniał limit liczby modułów obsługiwanych przez obudowę, ale taki system oznacza, że można ograniczyć początkowe nakłady kapitałowe, płacąc za większą pojemność tylko wtedy, gdy jest ona potrzebna. Można ją zwiększać lub zmniejszać w zależności od potrzeb, przez co możliwe jest skalowanie w obu kierunkach. Takie rozwiązanie sprawdza się również w przypadku ograniczonej przestrzeni na zasilacz UPS. Dodatkowo, modułowe zasilacze UPS są w wielu przypadkach bardziej opłacalne niż instalacja równoległych zasilaczy UPS. Na przykład, jeśli wymagana jest moc 100 kVA, rozwiązaniem modułowym będzie 120 kVA składające się z 6 modułów 20 kVA, w przeciwieństwie do 2 wolnostojących systemów UPS 100 kVA. Koszt instalacji będzie również niższy.
Skalowalność sprzętowa
Gdy potrzebny jest znaczny wzrost wydajności, warto zdecydować się na skalowalność sprzętową. Możesz po prostu zdecydować się na wycofanie starego zasilacza UPS, jeśli nie spełnia on już swojego zadania. Alternatywnie, można przyjąć strategię pełnej redundancji sprzętu, w której dwie podobne maszyny działają razem. Taki system można zaprojektować tak, aby był równoległy i zsynchronizowany za pośrednictwem wspólnej magistrali. Umożliwia to skalowanie w celu uzyskania dodatkowej wydajności lub redundancji. Aby to zilustrować, nazwiemy konfigurację dwóch systemów A+B. A to moc wymagana przez podłączone obciążenie, a B to liczba modułów zainstalowanych dodatkowo do tej mocy. Rezultatem jest podwójne niezawodne zabezpieczenie dostępności obciążenia. Dodatkową zaletą jest fakt, że w środowiskach, w których całkowita niezawodność ma ogromne znaczenie, pojedynczy zasilacz UPS stanowi pojedynczy punkt awarii, który może również zakłócić działanie wielu innych systemów.
Dodatkowo, jeśli nadal używasz sprzętu opartego na transformatorach, nadszedł czas na modernizację. Niezależnie od tego, czy jest to sprzęt czy modułowy, lub czy można go połączyć z innym zasilaczem UPS. Obecnie jedynym słusznym wyborem są zasilacze awaryjne UPS beztransformatorowe. Konstrukcje te generują mniej ciepła, są mniejsze i zużywają mniej energii. Zapewniają maksymalną wydajność i oszczędzają energię (https://www.dell-laptop.pl/zasilacze-awaryjne-ups/).