Zasilacze awaryjne APC – co trzeba o nich wiedzieć?

Posted on

Zasilacze awaryjne znajdują bardzo szerokie zastosowanie. To podstawowe wyposażenie m.in. w serwerowniach, halach produkcyjnych, czy w różnych budynkach użyteczności publicznej. Dzięki nim możliwa jest praca urządzeń w przypadku wystąpienia chwilowego lub długotrwałego braku zasilania. Jednym z renomowanych producentów zasilaczy awaryjnych jest firma APC. Jakie konkretnie produkty oferuje, czym dokładnie są zasilacze awaryjne i czym się kierować przy wyborze konkretnego modelu?

Co trzeba wiedzieć o zasilaczach awaryjnych?

Zasilacze awaryjne często nazywa się zasilaczami bezprzerwowymi. Wynika to z tego, że dostarczają one energię elektryczną w przypadku nagłej awarii zasilania. Każdy bowiem zasilacz awaryjny wyposażony jest w akumulator gromadzący energię elektryczną. Dodatkowo zasilacze awaryjne wyposażone są w funkcję zabezpieczającą przed możliwą zmianą napięcia. Dziś na rynku dostępne są różne modele tego typu urządzeń. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza zasilacze awaryjne APC. Składają się z obudowy, akumulatora, a także wyświetlacza LED informującego o pracy urządzenia. Firma APC oferuje zarówno zasilacze awaryjne do użytku domowego, jak i biurowego, a także w serwerowniach, czy szpitalach. Jakie dokładnie modele oferuje firma APC?

Zasilacz awaryjny nigdy nie powinien być wybierany w sposób przypadkowy

Jakie rodzaje zasilaczy awaryjnych oferuje firma APC?

Jak wspomniano, firma APC oferuje różne modele zasilaczy awaryjnych. To, co je różni to m.in. ich konkretne parametry. Wyróżnić można trzy rodzaje zasilaczy awaryjnych APC:

  • zasilacze awaryjne offline,
  • zasilacze awaryjne line-interactive,
  • zasilacze awaryjne online.

Ten pierwsze posiadają tzw. bierną rezerwę. Nie sprawdza się jednak ona we wszystkich urządzeniach ze względu na specyficzny kształt napięcia wyjściowego. Zasilacze awaryjne offline zaliczają się do podstawowych form ochrony przed nagłym brakiem zasilania. Z kolei zasilacze awaryjne line-interactive są już bardziej rozbudowane, a tym samym dają więcej możliwości. Mowa tu m.in. o ochronie przed wszelkiego rodzaju zwarciami i pracą niepełnofazową. Natomiast zasilacze awaryjne online formują napięcie wyjściowe, jak również zabezpieczają przed niewłaściwym działaniem sieci elektrycznej. Co ważne, wybierając konkretny rodzaj zasilacza awaryjnego, pamiętać trzeba, że musi być on prawidłowo dopasowany pod względem parametrów technicznych.

Zasilacz awaryjny nigdy nie powinien być wybierany w sposób przypadkowy

Na co zwrócić uwagę wybierając zasilacz awaryjny?

Zasilacz awaryjny nigdy nie powinien być wybierany w sposób przypadkowy. Każdy taki zakup musi być wcześniej dobrze przemyślany. W pierwszej kolejności uwagę zwrócić należy na moc urządzenia. Ta dobrana powinna być do sprzętu, który będzie podłączony do zasilacza awaryjnego. Firma APC posiada w swoim asortymencie urządzenia o mocy od 200 W do 1600 W. Drugi istotny element to przeznaczenie zasilacza. Inne bowiem urządzenie sprawdzi się w domu jednorodzinnym, inne w szpitalu, a jeszcze inne w biurowcu. Wybierając zasilacz awaryjny, nie można także zapomnieć o wyglądzie napięcia wyjściowego oraz o czasie przełączenia. Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o obudowie. Nie wpływa ona na samą pracę urządzenia, jednak jej wielkość musi być dopasowana do ilości przestrzeni, jaką się dysponuje w pomieszczeniu, w którym umiejscowiony ma być zasilacz awaryjny.

Jaki model zasilacza awaryjnego APC?

Wyróżnić można trzy popularne rodziny zasilaczy awaryjnych APC. Pierwsza rodzina to zasilacze Black-UPS. To podstawowe modele wykonane w topologii line-interactive. Przeznaczone są do podtrzymywania standardowego sprzętu domowego i biurowego (komputery, routery, konsole do gier). Druga rodzina to zasilacze Easy-UPS. To urządzenia przeznaczone do bardziej wymagających celów. Zasilacze z tej rodziny zbudowane są zarówno w oparciu o topologię line-interactive, jak i online. Bardzo dobrze radzą sobie w nawet najbardziej niestabilnych warunkach zasilania. Trzecia rodzina to zasilacze Smart-UPS. To najbardziej zaawansowana grupa zasilaczy awaryjnych. Urządzenia wyposażone są w zaawansowane funkcje, dzięki czemu zapewniają optymalną pracę w nawet w najtrudniejszych warunkach.