Zasilacze awaryjne UPS- postaw na bezpieczeństwo swojej pracy
Zasilacze awaryjne UPS ITnes to produkty, które cieszą się ogromną popularnością i zainteresowaniem wśród szerokiego grona użytkowników, którzy dbają o komfort i bezpieczeństwo własnej pracy. To urządzenia, które są szczególnie przydatne w przypadku systemów komputerowych. Ich użycie chroni przed sytuacją, w której przerwanie zasilania doprowadza do utraty danych czy awarii systemu. Przyjrzyjmy się niezwykle funkcjonalnym produktom z bliska.
Zasilacze awaryjne UPS i ich krótka charakterystyka
Zasilacze awaryjne UPS wykorzystywane są przede wszystkim w celu zachowania ciągłości pracy, jak również zabezpieczenia funkcjonowania komputerów, serwerów NAS, monitorów oraz innych urządzeń sieciowych. Zasilacze awaryjne UPS dzięki wykorzystaniu modułów AVR, stabilizują oraz filtrują napięcie wyjściowe. Co więcej, UPS-y działają także jako zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Ich zastosowanie niejednokrotnie pomaga uchronić sprzęt IT przed poważnymi uszkodzeniami.
Topologie zasilaczy
Wyróżnić można trzy topologię zasilaczy awaryjnych UPS. Należą do nich:
- Offline,
- Online,
- Line-interactive.
Zasilacze UPS w topologii Offline, to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Ich zadaniem jest monitorowanie napięcia wejściowego, które przekazują na wyjście. Największą wadą modeli Offline jest długi czas wdrażania całego procesu, co niejednokrotnie może doprowadzić do chwilowej przerwy w działaniu urządzenia. Kiedy występuje awaria zasilania, zasilacze awaryjne UPS Offline uruchamiają przetwornicę, która przekazuje napięcie na wyjście urządzeń. Dzięki temu można kontynuować pracę.
Zasilacze awaryjne UPS typu Online, nazywane zasilaczami z podwójną konwersją, powalają na całkowite odseparowanie urządzeń od sieci zasilającej. Dźwięki temu w razie wystąpienia awarii nie będziemy musieli borykać się z żadnymi zakłóceniami, a przełączenie napięcia wykonywane jest przez zasilacze natychmiastowo. Co więcej, podczas normalnej pracy serwerów czy komputerów, zasilacze awaryjne online dokonują dwukrotnej konwersji napięcia zasilającego. Zamieniają prąd zmienny wychodzący z urządzenia na prąd stały, który ładuje akumulator. Falownik ponownie zamienia prąd stały, w prąd zmienny, który trafia do wyjścia urządzenia. UPS-y online stosowane są w najbardziej wymagających przypadkach i miejscach pracy, takich jak serwery czy krytyczna infrastruktura IT. Uważa się, że to właśnie ta typologia zasilaczy awaryjnych jest w stanie zapewnić najdoskonalszą ochronę w razie wystąpienia awarii zasilania.
Zasilacze awaryjne Line-interactive wyróżniają się na tle innych nie tylko monitorowaniem napięcia zasilającego, ale również kątem i częstotliwością przesunięcia fazowego. W praktyce oznacza to, że falownik w trakcie uruchomienia synchronizuje swoje parametry z siecią energetyczną. W dzisiejszych czasach, dla przeważającej ilości urządzeń elektrycznych, zasilacze awaryjne UPS typu line-interactive stanowią wystarczające zabezpieczenie.
Szerokie zastosowanie zasilaczy awaryjnych UPS
Zasilacze awaryjne UPS to powszechne wyposażenie zarówno mikro, jak i marko przedsiębiorstw. By doskonale dopasować model i rodzaj zasilacza awaryjnego UPS do własnych, indywidualnych wymagań, w pierwszej kolejności należy określić wymaganą moc. To właśnie od mocy zasilacza zależy zakres zabezpieczenia. Co więcej, zasilacze znajdują szerokie zastosowanie w wielu miejscach, ze względu na różny czas podtrzymywania urządzeń w trybie pracy, w razie wystąpienia awarii z głównego źródła zasilania. Im mocniejszy zasilacz awaryjny UPS, im większa bateria, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się bezawaryjną pracą.
Postaw na wysokiej klasy zasilacze awaryjne UPS, i ciesz się maksymalnym bezpieczeństwem pracy na swoich urządzeniach elektronicznych. Co więcej, zastosowanie popularnych UPS-ów znacznie ogranicza ryzyko występowania skutków w postaci poważnych awarii sprzętowych, które wiążą się z kosztami wielokrotnie przewyższającymi wartość wysokiej klasy zasilacza awaryjnego UPS.